Oznaczenie CE – fakty i mity

Oznaczenie CE jest potwierdzeniem, że wyrób spełnia wymagania dyrektyw Nowego Podejścia. Wdrożenie znaku CE nie jest wcale proste, ani tanie. Na polskim rynku mamy wiele firm zajmujących się oznakowaniem CE, jednak tylko nieliczne wiedzą o co naprawdę chodzi w oznaczeniu CE, wdrażają oznaczenie CE uczciwie i odpowiedzialnie.

OZNACZENIE CE – PORTALE

            To samo dotyczy portali. Właściwie jedynym dużym portalem godnym polecenia jest www.oznaczenie-ce.pl , który dysponuje informacjami udzielonymi przez ekspertów, najbardziej renomowanych firm doradczych, w którym skupiono odpowiednią bazę przepisów i w którym pojawiają się aktualne wieści z branży.

oznaczenie CE - print screen - portal www.oznaczenie-ce.pl

najlepszy portal – oznaczenie CE

OZNACZENIE CE – FIRMY

       Wróćmy jednak do firm doradczych zajmujących się doradztwem, wdrożeniami i szkoleniami dotyczącymi oznaczenia CE. Celem artykułu nie jest piętnowanie, konkretnych firm, a wskazanie, że branża oznaczenia CE jest trudna, i niestety przeważająca większość firm nie potrafi się w niej odnaleźć i sprzedaje usługi słabe jakościowo lub usługi, które nie mają nic wspólnego z obowiązującymi przepisami. Już samo przejrzenie kilku stron internetowych wskazuje nam na ogromny brak staranności w udzielaniu informacji. Wiele firm, według stron internetowych, wdraża jeszcze nieobowiązujące od wielu lat dyrektywy np:

  • 73/23/EWG (stara dyrektywa niskonapięciowa LVD – obecnie obowiązuje dyrektywa 2006/95/WE),
  • 88/378/EWG (stara dyrektywa zabawkowa – obecnie obowiązuje dyrektywa 2009/48/WE),
  • 89/336/EWG (stara dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej EMC – obecnie obowiązuje dyrektywa 2004/108/WE),
  • 98/37/WE (stara dyrektywa maszynowa – obecnie obowiązuje dyrektywa 2006/42/WE),
  • 89/106/EWG (stara dyrektywa budowlana CPD – obecnie obowiązuje rozporządzenie 305/2011).

Wiele firm wdraża „certyfikat CE”, a jak dobrze wiadomo w obowiązującym systemie prawnym taka definicja nie istnieje. Można wdrażać oznaczenie CE, przygotowywać deklaracje zgodności WE, przygotowywać dokumentacje techniczne, ale wdrażanie „certyfikatu CE”, świadczy o mocnym braku profesjonalizmu.

OZNACZENIE CE – SZKOLENIA

            Następnym elementem, o którym warto wspomnieć są szkolenia z tematyki oznaczenia CE. Większość firm szkolących nigdy nie widziało jak produkuje się certyfikowane produkty, tak więc jak zrobić z tego szkolenie ? Firmy zatrudniają teoretyków, nie mających doświadczenia przy prawdziwych procesach oceny zgodności. Związane jest to z reguły z wielkością tych firm (mikroprzedsiębiorstwa),  brakiem zaufania klientów, czego efektem jest brak rozwoju.

            Na tym tle warto wyróżnić Centrum Certyfikacji CECE-Polska, w którym szkolenia prowadzone są przez osoby stojące na czele grup doradczych, na co dzień wdrażających oznaczenie CE. Trzeba zauważyć, że firma ma spore zaplecze badawcze i niewątpliwe jest największym oferentem kompleksowych procesów oceny zgodności w Polsce. Firma doradza ministerstwom, i urzędom oraz małym, średnim i ogromnym firmom. Jędrzej Borowiak jeden z członków zarządu grupy CECE-Polska, nie ukrywa, że firma zajęła się oznaczeniem CE w roku 2002, czyli przed wejściem Polski do UE. „Doświadczenie na rynku oznaczenia CE zdobyliśmy w starej Unii, na rynku polskim byliśmy jednym z pierwszych graczy, a dzięki skutecznej polityce rozwoju staliśmy się pierwszą siłą wdrażającą oznaczenie CE, pozostawiając konkurencje daleko w tyle” – dodaje Monika Zawadzka rzecznik prasowy Centrum Certyfikacji CECE-Polska.

OZNACZENIE CE – BADANIA

             Na potrzeby artykułu zrobiliśmy także, badania dotyczące cen za kompleksowe wdrożenie oznaczenia CE. Wybraliśmy produkt elektroniczny, który podlegał tylko pod dyrektywę EMC 2004/108/WE i szukaliśmy najciekawszych ofert. Wyniki były co najmniej zatrważające. Z pięciu firm zapytanych o ofertę dowiedzieliśmy się, że całą procedurę oznakowania CE można przeprowadzić za cenę 1400 – 2000 złotych netto. Na poprawnie przeprowadzoną procedurę składa się odpowiednio przygotowana dokumentacja techniczna, rysunki, badania, analizy ryzyka, deklaracja zgodności WE, odpowiednie oznakowanie i instrukcja. Samo badanie to kosz minimum 1800 złotych netto, więc skąd te ceny ? Tylko dwie firmy uwzględniły odpowiedni plan badań i odpowiednie przygotowanie dokumentacyjne i znów wśród tych firm wyróżniło się Centrum Certyfikacji CECE-Polska, które przedstawiło najbardziej szczegółową ofertę i miało najlepszą realną cenę. Przeglądając oferty, Jędrzej Borowiak z CECE-Polska stwierdza „Doskonale zdajemy sobie sprawę, że istnieje duży problem nieuczciwej konkurencji, jednak jesteśmy największą firmą zajmującą się kompleksowymi procesami wdrożeniami oznaczenia CE i tworząc usługi najwyższej jakości na pewno sobie poradzimy. Takie usługi są zagrożeniem dla firm je kupujących, bo to im grożą ogromne kary”

Podsumowując co można polecić na rynku oznaczenia CE

dla CE-Poradnik.pl – Anna Głodzik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *